DHA – Tamer Mandalinci: Bodrum’un trafik sorunu için imkanları seferber edeceğiz

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci, trafik sorununun imarlı alanları yol olarak değerlendirip, ana arterler üzerindeki yükü kılcal yollara dağıtmakla çözülebileceğini ifade etti. Ahmet Aras’ın trafik sorununu çözmeye yönelik çalışma hazırlattığını ve kara yolları ile gerekli mutabakatlar yapıldığını ifade eden Mandalici, finansman sorunu nedeniyle çalışmanın henüz başlatılamadığını kaydetti. Mandalinci, göreve gelmesi durumunda bu çalışmanın hayata geçmesi için imkanları seferber edeceklerinin dile getirdi.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci, önceki gün TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen ve ‘Nasıl Bir Belediye’ başlıklı soru-cevap etkinliğine katıldı. Sözlerine, Acı Ot Festivali’nde yaşanan tartışmaya değinerek başlayan Mandalinci, Bodrum’da siyasetin nezaket içerisinde yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Nezaketin, hoşgörü kültürünün, kardeşliğin kenti ilçemizde bugün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, rakip bir parti adayını selamlamak istedi. Ama son derece çirkin ve Bodrum’a yakışmayan bir üslupla karşılaştı. Bodrumlu olarak, burada siyaset yapan biri olarak yaşananları kınıyorum. Bu nezaketsizlik Bodrum’a asla yakışmaz. Bodrum’a fayda da getirmez. Her adaya son derece büyük bir saygımız var. Biz bu üslubu, düsturu değiştirmek içinde sadece Bodrum’da değil, Muğla’da ve Türkiye’de değiştirmek için de elimiz taşın altına koyduk.”

‘ÇEVRE YOLU PROJESİNE KARŞI DURUYORUZ’

TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Mandalinci, çevre yoluna ilişkin görüşü sorulması üzerine, Torba’dan başlayıp tünel, köprüler, kavşaklarla Turgutreis’e kadar ulaşması planlanan çevre yolunun, güzergahta sadece tahribat yaratmakla kalmayacağını, bölgede yeni imar alanlarının oluşacağını öne sürerek, “Şu anda, kamu arazilerinin haraç-mezat satıldığını ilanlarda görüyoruz. Çevre yolu yapılırsa, ellerini ovuşturarak bekleyenlerin rahat duracağını mı sanıyorsunuz? Bu bize basit bir trafik sorununu çözmekle anlatılamaz. Yeni özelleşme parsellerinin, yeni yapılaşmaların yani rantın yolunu açacaktır. Bu nedenle çevre yolu projesine karşı duruyoruz” dedi.

‘İMKANLARI SEFERBER EDECEĞİZ’

Trafik sorununun imarlı alanları yol olarak değerlendirip, ana arterler üzerindeki yükü kılcal yollara dağıtmakla çözülebileceğini ifade eden Mandalinci, Ahmet Aras’ın Bodrum Belediye Başkanlığı döneminde, Bodrum’un trafik sorununu çözmeye yönelik bilim insanlarına, akademisyenlere bir çalışma hazırlattığını ve 160 sayfalık bir rapor çıktığını söyledi. 250’nin üzerinde kavşak ve sinyalizasyonda iyileştirmeyi öngören bu çalışmaya yönelik kara yolları ile gerekli mutabakatlar yapıldığını ifade eden Mandalici, finansman sorunu nedeniyle çalışmanın henüz başlatılamadığını kaydetti. Mandalinci, göreve gelmesi durumunda bu çalışmanın hayata geçmesi için imkanları seferber edeceklerinin dile getirdi.

‘ÇEVREYE DUYARLI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA HİZMET’

Tamer Mandalinci, yöneltilen soru üzerine çevreci, iklim dostu projeleri Bodrum’da hayata geçireceklerinin anlattı. Bodrum’daki pazar yerlerinin üstünü kapatma planlarının olduğunu söyleyen Mandalinci, buraya güneş enerji panelleri koyacaklarını söyledi. Yine pazar yerlerinde biriken ve çöpe atılan meyve sebze gibi organik atıklara yönelik de projelerini bulunduğunu söyleyen Mandalinci, belediye temizlik işlerince toplanacak bu atıkların işlenerek doğal gübreye dönüştürüleceğini ve üreticiye ücretsiz dağıtılacağını aktardı. Çevre duyarlılığına ilişkin birçok projelerinin bulunduğunu anlatan Mandalinci, iklim dostu, çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceklerini söyledi.

‘BODRUM’UN KALİTESİZ SU BORULARINDAN KURTULMASI GEREKİYOR’

Bodrum’da yaşanan su sorununa ilişkin de konuşan Mandalinci, dünyada etkisini gösteren küresel ısınmayla barajlarda doluluk oranının çok düştüğünü, pandemiyle gelen yoğun göçün etkisi ve DSİ tarafından döşenen ve Bodrum’a suyu getiren kalitesiz borularda geçen dönem yaşanan 3 binin üzerindeki patlağın su kayıp-kaçağını artırdığını ifade etti. Bodrum’un bu kalitesiz su borularından kurtulması gerektiğini söyleyen Mandalinci, görevi süresinde su hatlarının yenilenmesi, yeni su kaynaklarından barajların beslenmesi, arıtılan suların şebeke hatlarına gibi önemli projeler hazırladıklarını ve 1 Nisan’dan itibaren bu projelere öncelik vereceklerini söyledi.

Mandalinci, plajlardaki işgaller, karavan parkları ve kaçak yapılaşmaya ilişkin de soruları yanıtladı. Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından Bodrum Denizciler Derneği’nin geleneksel yemeğine katılan Mandalinci daha sonra Çiftlik Mahallesi’nde halkla buluştu.

Çünkü bizim, İşimiz Gücümüz Bodrum!

Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci - Tüm Hakları Saklıdır. © 2024